Sëmundja e Kolesterolit dhe çfarë bimësh medicinale e ushqimesh mund të përdorim!

Sëmundja e Kolesterolit dhe çfarë bimësh medicinale e ushqimesh mund të përdorim!

Çfarë e shkakton kolesterolin e lartë:

  • Obeziteti dhe mbipesha
  • Dietë e pashëndetshme
  • Mungesa e aktivitetit fizik
  • Duhanpirja
  • Diabeti

Si të ulim kolesterolin:

-Konsumoni ushqime që përmbajnë lutein – një antioksidant me ngjyrë të verdhë që ndodhet tek spinaqi, veza etj.

-Tërshëra përmban fibra beta-glucan që ndihmojnë në uljen e kolesterolit, pasi ato luajnë rol në nxjerrjen e toksinave dhe kolesterolit jashtë organizmit.

-Arra përmban omega3, dhe ndihmon në rritjen e yndyrnave të shëndetshme në organizëm. Konsumoni 4-6 kokrra në ditë.

-Fasulet përmbajnë lectina që na bëjnë të ndihemi të ngopur dhe heqin dëshirën për të ngrënë. Gjithashtu përmbajnë antioksidantë, vitaminë B, Mg, K, dhe Fe. Janë ushqim shumë i shëndetshëm sidomos për zemrën.

-Soja, avokado, hudhra, qitro e ulin kolesterolin.

- Frutat përmbajnë fibra që nxjerrin jashtë organizmit kolesterolin .

-Çokollata e zezë ndihmon në forcimin e muskujve të zemrës, dhe prandaj mbron ndaj efekteve anësore të kolesterolit.

Bimët medicinale për kolesterolin:

Kokoçeli- Ndihmon në uljen e lipideve në organizëm.

Bima e zogut.

Çaj jeshil.

Gjembgomari- pastron mëlçinë dhe nxjerr toksinat nga organizmi, dhe ndihmon në largimin e yndyrnave nga enët e gjakut.

Lëkura e portokallit.

Vitamina B complex.

Ginger.

Artiçoka.

Rrënja e çikores- rregullon metabolizmin e yndyrnave në organizëm.

Boronica e zezë.

Majdanozi.

Fienogrek- ndihmon tretjen.

Kanella.

Uthull molle.

Fara liri.

Produkte të sugjeruara

Zbuloni Produkte Inovative & Unike

Produkte Natyrale të prodhuara me Krenari në Shqipëri!

Special instructions for seller

Subtotal

Shipping & taxes calculated at checkout

It appears that your cart is currently empty!

Continue Browsing

i