Infeksionet e bajameve

Infeksionet e bajameve

SHaktaret e infeksioneve ne bajame

Shkaktaret e tyre jane viruset e bakteriet e ndryshme qe qarkullojne ne ajer, apo qe merren me ane te ushqimeve e mjedisit rrethues. Per te dalluar nese femija juaj ka infeksion ne bajame verehet ngjyra e fytit, nese eshte e kuqe zona e bajameve atehere sapo ka filluar inflamacioni. Nese dallohen zona te bardha rrethore, ato jane vatra infeksioni dhe tregojne se infeksioni eshte me i avancuar dhe eshte me I veshtire per tu trajtuar. Dhe shoqerohet ne keto raste me temperatura te larta.

Infeksionet ne bajame shkaktojne si fillim djege te fytit, ethe, pastaj shkaktojne humbje oreksi, dhimbje koke dhe fryrje te gjendrave limfatike ne qafe dhe probleme me kaperdimin e ushqimit. Shkaktohet nga bakterie si stafilokou ose streptokoku, nga viruse si influenza. Stimulohet nga myku.

Parandalimi

Per t’I parandaluar infeksionet e fytit duhet te keni kujdes me higjenen e pergjithshme. Lani duart, fytyren shpesh para ngrenies, pas teshtitjes ose kollitjes. Perdorni desinfektues alkolik ne ambjente publike.  Konsumoni ushqime qe permbajne vitamin C te cilat rritin imunitetin, si portokalli, kivi etj.  Antioksidantet jane shume te domosdoshme te perdoren ne infeksionet e  bajameve.

Kurimi me bime medicinale

Perdorni Propolis Blete, caj me lule bliri, trendafil i eger dhe  agulice, pini 3 gota/dite. 

Produkte natyrale 100% bio

Cilësi e garantuar. Konsulta dhe informacion falas për çdo shqetësim shëndetësor!

Special instructions for seller

Subtotal

Shipping & taxes calculated at checkout

It appears that your cart is currently empty!

Continue Browsing

i